Címlap » Életmód » Lakberendezés, belsőépítészet hazánkban

Lakberendezés, belsőépítészet hazánkban

A lakberendezés fiatal szakma, kis hazánkban pedig még egészen gyerekcipőben jár, legalábbis ami a szakma ismertségét és elismertségét illeti.

Ha több látogatót szeretnél, akkor Kattints!

▲ Hirdetés

Belsőépítészeket és látványtervezőket már régóta képeznek az egyetemek, komoly felvételi és színvonalas képzés után kapnak egyetemi diplomát. Lakberendező képzés felsőfokú intézményben jelenleg nincsen, érettségi után OKJ-s képzés keretein belül lehet végzettséget szerezni.

Mindezekkel együtt azonban a belsőépítészet és a lakberendezés erősen gyakorlatias szakma, így igazi szakemberré a végzett tervező is csak több éves gyakorlat után válik.

Gyakori kérdés, hogy mi a különbség a belsőépítész és a lakberendező szakma között. A hivatalos verzió erre vonatkozóan az, hogy a belsőépítészek elsősorban nagy formátumú terekkel, színházak, közintézmények, nagyobb üzletek, sportlétesítmények tervezésével foglalkoznak. Ilyen terekben elsősorban az épített, beépített elemek, burkolatok, korlátok, látványelemek, világítások dominálnak, melyeknek alkalmazkodniuk kell a nagyobb igénybevételhez. A lakberendezők a hivatalos verzió szerint lakások, családi házak, kisebb üzletek tervezésével foglalkoznak, ahol szintén vannak burkolatok és világítás, szintén fontos a látvány, de nagy hangsúlyt kell fektetni az egyedi igényeket kiszolgáló bútorok tervezésére, és a dekorációra.

Szép és átgondolt konyha - Flatart.hu

Szép és átgondolt konyha – Azt a sztereotípiát határozottan cáfolnám, hogy a lakberendező azért van, hogy megmondja a falak színét.” További infók a bejegyzésben – flatart.hu

Magyarországon e két szakma között nincs éles határvonal, minden szakember olyan munkát vállal el, amit saját belátása szerint magas színvonalon képes elvégezni. Manapság a legtöbb lakásfelújításnál felmerül falbontás és építés, természetes, hogy szükség van burkolatokra, beépített elemekre, és világításra éppúgy, ahogy bútorokra, tapétákra és dekorációra. A nagy formátumú közintézmények belsőépítészeti elemeit sokszor maga az építész tervező megálmodja, és az sem példa nélküli, hogy a családi ház belső kialakításával is foglalkozik, míg a lakberendezőt is sok esetben hívják sportcentrumok, éttermek tervezéséhez is.

“Azt a sztereotípiát határozottan cáfolnám, hogy a lakberendező azért van, hogy megmondja a falak színét.” – flatart.hu

Ennél ez a tervezési folyamat sokkal-sokkal összetettebb, rengeteg kreativitást, jó ízlést és tapasztalatot igényel, és nem utolsósorban a piac és a trendek ismeretét.

Belsőépítész, lakberendező segítségét kérni nem felesleges pénzkidobás. Az előre kitalált, átgondolt és megszervezett munka mindig hatékonyabb, mint a kapkodás, a változtatgatás, és az oda nem illő elemek felesleges megvásárlása. A lakberendező a helységek alaprajzi beosztásánál, a funkciók elhelyezésénél kezdi a tervezést, ezt követi az egyes berendezési elemek, burkolatkiosztások, színek és dekorációs elemek részletes kidolgozása, valamint a világítás tervezése. Ezek mind külön-külön is komoly feladatot jelentenek, egy egész lakás vagy ház esetében komplexen látni pedig valóban komoly odafigyelést és szakmai tapasztalatot igényel.

Természetesen eljön az a pillanat is, amikor a lakberendező már dekorál, és csak a vázák és ágytakarók kiválasztása van hátra, de addigra rengeteg olyan fázison van túl a tervezés, ami nem csak ízlés kérdése. A lakberendezés egy tanulható szakma, amihez társulnia kell a stílusérzéknek és szépérzéknek. Önmagában csak a szakma, vagy csak a stílus- és szépérzék nem elegendő a jó, minőségi munkához.

A lakberendezéssel foglalkozó magazinok remek lehetőséget kínálnak arra, hogy az ember meg tudja fogalmazni azt, hogy mi tetszik neki, és mi nem. Azonban nem helyettesítik a minden részletre kiterjedő, átgondolt tervezést. Ezt a jó belsőépítész, a tapasztalt lakberendező tudja nyújtani.

Forrás: www.flatart.hu

Scroll To Top