Címlap » Gasztronómia » Fedezd fel a minőségi bor- és gyümölcsecetet!

Fedezd fel a minőségi bor- és gyümölcsecetet!

Megalakult a Bor- és Gyümölcsecetgyártók Egyesülete, hogy újraélessze a magyar ecetgyártási kultúrát.

Ha több látogatót szeretnél, akkor Kattints!

▲ Hirdetés

Mi jut eszedbe az ecet szóról? A zöld műanyag flakonos, rendkívül savanyú lötty, amiből maximum a salátára teszel néha? Pedig van más is! Ismerkedj meg a prémium minőségű magyar bor- és gyümölcsecettel, a gasztronómia régi-új alapanyagával!

A bor- és gyümölcsecet gyártásának ugyanis ősi tradíciója volt Magyarországon: egészen a 19. század végéig használták a gyümölcsecetet a háztartásokban alapvető ételízesítőként, tartósítószerként, ráadásul orvosságnak is számított. A hagyomány azonban feledésbe merült, de a most megalakult Bor- és Gyümölcsecetgyártók Egyesülete azzal a céllal jött létre, hogy egy közös összefogással élessze újra a tradíciót, megújítsa a magyar ecetipart és visszahozza a köztudatba a minőségi bor- és gyümölcseceteket.

Fontos tudni, hogy az ecetgyártás kétféleképpen történhet: ipari vagy biológiai úton. A boltok polcairól ismert ecetek döntő többségükben ipari előállítással készülnek, ami azt jelenti, hogy biomasszából vagy kőolajszármazékból ipari alkoholt hoznak létre, majd ebből tömény ecetsavat állítanak elő, amit egyszerű hígítás után palackoznak is. Ezzel szemben a biológiai előállítás során bármiből készülhet ecet, ami képes az erjedésre, és az így készült ecetek nemcsak megőrzik alapanyaguk íz- és illatanyagát, de semmilyen mesterséges, vagy hozzáadott adalékanyagot sem tartalmaznak. Legelterjedtebb fajtáik a boceret, a gyümölcsecet, a rizsecet és a sherryecet.

A frissen megalakult Bor- és Gyümölcsecetgyártók Egyesülete a minőségi bor- és gyümölcsecet fogyasztás népszerűsítőjeként már tíznél is több tagot számlál. Az alapító tagok között olyan nagy nevek is vannak, mint az Agárdi Pálinkafőzde, a Borecet Kft., a Dobogó Pincészet, Horváth József (Ráspi) étteremtulajdonos, séf és borász vagy a bio salátaolajok és bio almaecet készítő Orbán Péter.

Az esemény sajtótájékoztatóján Simon Péter, az Agrármarketing Centrum igazgatója elmondta, hogy a Centrum az első lépések megtételénél kívánt segíteni az egyesületnek, és az önszerveződés szerepét emelte ki a hagyomány újjáélesztésében és az innovációban. Formanek Ferenc, az egyesület elnöke szerint a gasztronómia teljes váltás előtt van, hiszen egyre jobban érdekel minket, hogy mit eszünk, ezért is fontos, hogy ismét felfedezzük a gasztronómiánkból kihalt ecet- és borecetfogyasztást. Az egyesület egyik fő elve a hangsúlyozottan minőségi termékgyártás, többek között emiatt is csatlakozott hozzájuk az Agárdi Pálinkafőzde, aminek ügyvezetője (és az egyesület alelnöke), Szabó László kiemelte, hogy ahogyan a jó minőségű pálinka, úgy a kiváló minőségű bor- és gyümölcsecet is kizárólag első osztályú gyümölcsből készülhet. Ez a válasz arra is, hogy miért éppen tokaji, szekszárdi, vagy egri borból készül a borecet. A másik, felhasználói oldalról Segal Viktor séf mondta el, hogy az ecetről sokan azt gondolják, hogy egészségtelen, és hogy még az igényes éttermek is sokszor csak kevésbé jó minőségű ecettel dolgoznak – ezért is fontos, hogy megismerjék és szabadon értelmezzék a bor- és gyümölcseceteket is, amellyel akár külföldön is sikeresek lehetünk. A korlátok ledöntéséhez azt sem árt tudni, hogy ezeket az eceteket nemcsak salátához, de mártásokhoz, húsételekhez, és akár desszertekhez is használhatjuk.

Ha túltettük magunkat az előítéleteken, hogy nem csak a zöld palackos 10%-os ecet létezik, a bor- és gyümölcsecettel való ismerkedést először hígítva kezdjük. Különleges gasztronómiai élményt kínál így az ecetfröccs, amit személy szerint balzsamecetből kóstoltam, de még nagyobb kulináris élvezettel gyönyörködtetett a borecetes panna cotta.

Bátran fedezzétek fel a minőségi bor- és gyümölcseceteket, kedvcsinálónak pedig álljon itt egy egyszerű, tokaji borecetes desszert.

Fehércsoki-krém eperrel
Hozzávalók (2 kisadaghoz):
100 ml tejszín
75 g fehércsoki
5 dkg eper
1 ek porcukor
1 ek bazsalikomos Tokaji Borecet

A tejszín kb. harmadát kis lábasba öntjük és alacsony lángon melegíteni kezdjük, majd ha már meleg, beletördeljük a csokit és megolvasztjuk. Folyamatosan kevergetjük, ha kész, lehúzzuk a tűzről, és ha még van benne pár csomó, azt elegyengetjük. Félretesszük hűlni.

Egy kis serpenyőbe tesszük a porcukrot, alacsony lángon elkezdjük melegíteni, majd amikor már karamellizálódik a cukor, hozzáöntjük a borecetet. Nem ijedünk meg, sisteregni fog, de hát ilyen ez a kémia. Beletesszük az epercikkeket és jól megforgatjuk benne, majd kb. 2 perc múlva lehúzzuk a tűzhelyről és ezt is hűlni hagyjuk.
Ha minden kihűlt, akkor a maradék tejszínt felverjük, a fehércsokis krémhez keverjük, majd előveszünk két kis poharat, az aljára pár cikk karamellizált-bazsalikomos ecetes epret teszünk, ráöntjük a krémet, hűtőbe tesszük, majd ha kicsit megdermedt, kivesszük és a tetejére is rakunk pár epret közvetlenül tálalás előtt.

(recept forrása: Csakapuffin blog)

Scroll To Top