Címlap » Utazás » Irány a nagyváros! – Berlin

Irány a nagyváros! – Berlin

Sorozatunkban olyan európai nagyvárosokat veszünk sorra, ahol nem a nyári meleg és a nyugágy kényelme jelenti a legnagyobb élvezeti faktort: kultúrák, történelem, civilizációk találkozásának lehetünk tanúi az ősz folyamán. Első állomásunk a német főváros, ahol találkozik Kelet és Nyugat.

Ha több látogatót szeretnél, akkor Kattints!

▲ Hirdetés

Irány a nagyváros! – BerlinHa már az idián nyár is a végét járja, a szeszélyes és egyre hűvösebb időjárás nem engedi, hogy a megmaradt néhány nap szabadságunkat a vízparton heverészve élvezzük, akkor itt az idő, hogy felfedezzük a városi turizmus rejtette lehetőségeket. Sorozatunkban olyan európai nagyvárosokat veszünk sorra, ahol nem a nyári meleg és a nyugágy kényelme jelenti a legnagyobb élvezeti faktort: kultúrák, történelem, civilizációk találkozásának lehetünk tanúi az ősz folyamán. Összegyűjtjük, hogyan érdemes megközelíteni uticélunkat, hol érdemes szállást foglalni, mik azok a helyi étel- és italkülönlegességek, amelyeket semmi esetre sem hagyhatunk ki.

Első állomásunk a város, ahol találkozik Kelet és Nyugat – Berlin.

Fedezzük fel a vasút csodáit

Számtalan légitársasággal eljuthatunk a német fővárosba mindössze másfél óra alatt, ezek bemutatására talán nincs is különösebben nagy szükség. Aki szeret kiszámíthatóan, és gyorsan utazni, az biztosan megtalálja az igényeinek megfelelő légitársaságot. Ha azonban valamilyen okból ódzkodunk a repüléstől vagy csak egy különleges utazási élményre vágyunk, választhatjuk a Deutsche Bahn Budapestről induló éjszakai vonatait is. Ezek azok az Európát keresztülszelő klasszikus világjáró vasútvonalak, ahol Vácnál még egy Brnoba induló amerikai au-pair lánnyal beszélgethetünk, a szlovák határon már egy francia fiatalember történeteit hallgathatjuk távoli magyar rokonairól, hogy aztán Drezda magasságában kiderüljön a fülke túloldalán ülő, és végig a férjével svédül beszélő hölgyről, hogy földik vagyunk. És Berlinbe érkezve megszemlélhetjük a német építészet csodáját, ahogyan vonatunk begördül a főpályaudvarra, ahol a helyi tömegközlekedés és a vasúti sínek négy szinten futnak végig, s mindezt egy bevásárlóközpont öleli körbe.

Irány a nagyváros! – Berlin

A városon belüli utazásról tájékozódjunk az interneten: számos egyéni és csoportos napi, párnapos és hetes bérletet kínál a helyi tömegközlekedési vállalat. Érdemes még a reptéren vagy a vasútállomáson beszereznünk egy Berlin metró és villamoshálózatát ábrázoló térképet is, a városnézéshez ugyanis nélkülözhetetlen és hálás segédeszközünk lesz.

Lehet szálloda is, de…

Ha igazán bele akarjuk vetni magunkat a német főváros pezsgésébe, akkor ezúttal ne a nyáron megszokott wellness-szállodák között keresgéljünk, hanem válsszunk egy hangulatos hostelt. A leginkább ifjúsági szállóként meghatározható panziók kellemes, családias, multikulturális légkört biztosítanak. Átutazóban lévő diákoktól nyugdíjaséveiket Európa körbejárásával töltő házaspárokig minden korosztályt megtalálunk ezekben a szállókban. Mindezt igényes, tiszta környezetben, 1-6 ágyas szobákban, és nem utolsó sorban elérhető áron.

Együnk, igyunk bátran!

Még ha itthon ódzkodunk is az utcai árusoktól, Berlinben járva semmiképpen sem hagyhatjuk ki a híres berlini Currywurstot. Hasonló ugyan ahhoz, amit mi virsliként ismerünk, mégis egészen más, karakteresebb ízélményt nyújt.

Irány a nagyváros! – Berlin

Eredendően nem német étel ugyan, de Berlin mindennapjainak éppúgy sajátja a Döner, mint a Wurst. A Döner hasonló ahhoz, amit mi gyrosként ismerünk, annak tulajdonképpen a török megfelelője. Németországban nagy létszámú török népesség él, így a belvárosban sétálva is számos utcai árus közül válogathatunk, mindegyik Dönerje kicsit más, próbáljunk ki többet is. Ha igazán bátrak vagyunk, hagyjuk a joghurtos szószt, és kérjük csak csípőssel: a jutalmunk egy elismerő pillantás lesz.
Az ősz vége felé hazánkhoz hasonlóan Németországban is megjelennek az utcákon a forralt bor árusok. A legtöbb helyen betétdíjas cserépbögréből kortyolgathatjuk a forralt bort, miközben a város legszebb épületeinek tövében sétálgatunk. Ezeket a bögréket a betétdíj fejében természetesen haza is hozhatjuk emlék gyanánt, de vissza is vihetjük – a környezetbarát, műanyagpohár-mentes forralt borozás jegyében.
Messze híresek a német sörök, kísérletezzünk ezzel is. Ízesített sörökből is bővebb választékkal szolgál Németország a hazainál, igazi különleges élményt a mézes sörök, és a meggyes fekete sör jelenthet.

Amit látni kell

Történelmi építmények és kortárs építészet, az ókor legszebb, legmonumentálisabb emlékeit őrző múzeumok és kiállítás gyermekkorunk tárgyaiból: ez a kettősség jellemzi a német fővárost. Fedezzük fel, mi az, amit mindenképpen látnunk kell! Mostani leírásunk nem törekszik a teljességre: nem is teheti, hiszen csaknem 170 múzeumnak, három operaháznak, és számos színháznak ad otthont a város.

Brandenburgi kapu
Berlin jelképe a város közepén a Pariser Platzon terül el: a klasszikus stílusú homokkőépítmény kapuinak belsején Héraklész munkáit ábrázoló domborműveket találunk. A Berlini fal építése után, 1961-ben a kapu a lezárt zóna közepére kerül, és egyik oldalról sem lehetett megközelíteni. Egy német államelnök úgy fogalmazott, „amíg a brandenburgi kapu zárva van, a német kérdés nyitva marad”. A megjegyzés rendkívül találó, hiszen a kaput csak kevéssel a német újraegyesítés előtt nyitották meg, 1989-ben.

Irány a nagyváros! – Berlin

Reichstag
Az 1894-ben megnyitott épület egészen az 1933-as tűzvészig a német törvényhozás épületeként üzemelt, a német újraegyesítés ünnepének helyszíne is ez az épület volt. Az 1999-es felújítást az eredeti tervező, Norman Forster vezette, akkor szinte teljes egészében újjáépítették a történelmi emléket. Új, üvegkupolájából lélegzetelállító kilátás nyílik a városra: az épületbe azonban csak előzetes bejelentkezést követően lehet turistaként belépni, erről érdemes indulás előtt tájékozódnunk.

Irány a nagyváros! – Berlin

Checkpoint Charlie
A vasfüggöny berlini szakaszának leghíresebb ellenőrzőpontja a Checkpoint Charlie: a szovjet és az amerikai részeket válaszotta el egymástól 1945 és 1990 között. Ha megfigyeljük a két oldalon álló épületeket, szinte érezzük a berlini fal világokat elválasztó szerepét.

Irány a nagyváros! – Berlin

Topography des Terrors és a Holokauszt emlékmű (Denkmal für die ermordeten Juden Europas)
A második világháború története szerves része Berlin mindennapjainak, a Checkpoint Charlie-tól nem messze, a berlini fal tőszomszédságában található Terror-múzeum ennek történetét mutatja be: fotókkal, hiteles, korabeli dokumentumokkal.

Irány a nagyváros! – Berlin

A Brandenburgi kapu szomszédságában, Berlin legfrekventáltabb helyén található a Holokauszt emlékmű. A 19 ezer négyzetméteres területen 2711 eltérő magasságú betonoszlop található, melyek alatt egy 800 négyzetméteres múzeum is helyet foglal. A látogatót Primo Levi, az Auschwitzot megjárt olasz író mondata fogadja: „Megtörtént, következésképpen újra megtörténhet. Lényegében ezt akarjuk mondani.”

Pergamon Museum
Régebbi időbe kalauzol bennünket a Múzeum-szigeten található Pergamon Museum. Ha arra számítunk, hogy a múzeum tervezője hagy lehetőséget, hogy felkészüljünk arra a momumentális építményre, amit látni fogunk, akkor tévednünk kell: a múzeumi belépő megváltása után az első ajtón belépve azonnal a Pergamon-oltárral nézhetünk farkasszemet.

Irány a nagyváros! – Berlin

Akárhányszor megnézhetjük képen az oltárt: egyetlen fotó sem képes visszaadni a maga teljességében. Az oltár építését az i. e. 2. Században kezdték meg, II. Eumenész király uralkodása alatt. A lábazatot az istenek és a gigászok harcát ábrázoló dombormű díszíti, míg az oltár belső udvarán Télephos legendáját ábrázoló díszítés látható. Míg az oltár melletti helyiségben egy Athéné szentélyt találunk, míg a másik oldalon továbbhaladva a történelemkönyvekből jól ismert milétoszi kaput, Isthar-kaput, és Hammurappi törvényoszlopának másolatát találjuk (Az eredeti oszlopot a párizsi Louvre őrzi).

DDR Museum
Hogy kerül a Trabant a múzeumba? Teszi fel ösztönösen a DDR Museumba lépő kelet-európai látogató: a bejárat mellett ugyanis egy igazi klasszikus, a szocializmusból itt ragadt jármű foglal helyet. És a múzeum további részeiben kis időutazást tehetünk a saját gyerekkorunkba: a matrjoska-babától egészen a nagymama konyhájáig. Még ha első hallásra azt is gondoljuk, hogy ezeket a tárgyakat jól ismerjük, felesleges múzeumban nézegetnünk őket, érdemes ellátogatnunk a DDR Museumba. A régi kelet-német mindennapokba olyan interakítv, emberközeli kiállításon nyerhetünk bepillantást, mely kifejezetten a nyugat-német modernitás ékes bizonyítéka.

Irány a nagyváros! – Berlin

A következő alkalommal Róma kétezeréves főterén, a Forum Romanumon kalauzoljuk végig olvasóinkat.

Scroll To Top