Címlap » Tudomány » Légpárnás és lebegő házak földrengés ellen

Légpárnás és lebegő házak földrengés ellen

Földrengésálló légpárnás házakat fejlesztett ki egy japán cég.

Ha több látogatót szeretnél, akkor Kattints!

▲ Hirdetés

A vállalat a házak alapja és fala közé légpárnát épít, amely rengés esetén felfújódik 3 centiméter vastagságúra és megkíméli az épületet a rengésektől. De van egy másik megoldás is: a „házlebegtető-rendszer”, amely rengés esetén megemeli az épületet.

Felfúvódása automatikus: a házban lévő rengésérzékelő szenzor kapcsolja be a kompresszort, amely egyetlen másodperc alatt felfújja a légpárnaréteget. A rengések elmúltával azután ugyancsak automatikusan a rendszer finoman kiengedi a levegőt a párnarétegből, a ház pedig lassan visszakerül alapjaira.

Az első próbák eredményei szerint a házak csaknem teljesen mozdulatlanok – és így épek – maradnak, miközben a talaj és az alap több másodpercen át reng.

Az újítást az Air Danshin Systems nevű cég fejlesztette ki, jelenleg már vagy száz épületre van megrendelése. Az eljárás 3 millió jen – 8 millió forint – körüli összegbe kerül, olcsóbb, mint más földrengések elleni megoldások, bár ez meg némi karbantartás igényel. A cég 10 év garanciát vállal – adta hírül a The Daily Telegraph című brit lap.

Ahogy közeledik a tavalyi japán földrengés első évfordulója, egyre több olyan technológiai fejlesztést mutatnak be, amelyek célja, hogy megvédje az ország lakóit a további természeti katasztrófáktól. Ezek egyike a „házlebegtető-rendszer”, amely rengés esetén megemeli az épületet, légzsákszerűen csillapítva a földmozgás hatását

A rendszert eddig 88 otthonba szerelték be. Ha megmozdul a föld, az ezt érzékelő szenzorok egy másodpercen belül beindítják a kompresszort, amely levegőt kezd pumpálni a ház alá és így megemeli azt. Minél magasabbra emelkedik az épület, annál nagyobb a biztonság, mondják a fejlesztők.

„Levitációs módban” egy beltéri érzékelő irányítja a lebegést, és gondoskodik arról, hogy minden egyensúlyban maradjon. Az emelkedés maximális határa 3 centiméter. Amikor a földrengés véget ér, az érzékelő leállítja a kompresszort, és a ház lassan leereszkedik.
A tervező Air Danshin System Inc. szerint a fejlesztés működőképes, és mindössze harmadába kerül az egyéb földrengésvédelmi-rendszereknek, és nagyon könnyen karbantartható. A cég most azt tervezi, hogy többemeletes épületekre is alkalmazhatóvá teszi rendszerét, hiszen ezekre még inkább veszélyes a földrengés.

A japán fejlesztők az ország elhelyezkedéséből adódóan mindig is élen jártak a földrengés-védelmi technológiák tervezésében. 2010-ben például a környezet mozgásaihoz alkalmazkodó, rugalmas vasötvözettel álltak elő. Ez megengedi, hogy az épület együtt mozogjon a rengéssel, ugyanakkor egyben tartja a struktúrát.

A cunami veszélyeiről sem feledkeztek meg a fejlesztők. Az előzőek mintájára elkészültek egy úszó rendszer tervei is, amely egy tartós habból álló ágyra emeli a házat, és árvíz esetén az épület gyakorlatilag bárkaként funkcionálva úszik a vízen. A rendszer arról is gondoskodik, hogy folyamatosan rendelkezésre álljon három napra elegendő energiatartalék ilyen esetekre.

MTI

Scroll To Top